Lasīšanas stundas pirmsskolai

Sadarbība ar pirmsskolas izglītības iestādi "Bitīte" veiksmīgi turpinās jau daudzu gadu garumā. Katru nedēļu vecāko grupiņu audzēkņi (5 un 6 gadus veci) nāk uz bibliotēku, lai kopīgi lasītu grāmatu, pārrunātu tajā attēlotos notikumus, veiktu teksta izpratnes uzdevumus, kā arī rotaļātos un radoši darbotos. Arī 3 un 4 gadus vecie bērni ir iepazinušies ar bibliotēku. 

galerija 

Erudīcijas konkurss 01.12.2023.

Pēc ilgāka pārtraukuma, 1.decembrī tikāmies kafejnīcā “Liepas”, lai izspēlētu 1.kārtu bibliotēkas sagatavoto jautājumu - atbilžu spēlei “Erudīts”. Spēles dalībnieki bija gan no Aknīstes, Asares, Ancenes, gan no Gārsenes un Rubeņiem: kopā 6 jautras un zinošas komandas. Janvārī tiksimies spēles 2.kārtā!

"Stāsts par mūsējo. Jānim Kriškānam - 160" 28.11.2023.

Omulīgā kompānijā klausījāmies stāstu par aknīstieti Jāni Kriškānu, kuram 18.novembrī bija svinama 160.dzimšanas diena. 19./20.gs mijā viņš aktīvi darbojās gan Rīgas Latviešu biedrības Derīgu grāmatu nodaļā, daudz rakstīja par bibliotekārās domas jautājumiem, iestājās par bezmaksas publiskajam bibliotēkām, kas būtu pieejamas gan lauciniekiem, gan pilsētniekiem, bija viens no bibliotēku kataloga un bibliotekārās sistēmas veidotājiem, bet pāri šim visam – aktīvs skolotājs un skolu jautājumu pētnieks un rosinātājs.
Jānis Kriškāns ir arī likuma par Baltijas tautskolu jautājumiem autors, “Konversācijas vārdnīcas (1908) šķirkļa “Skola un izglītība” anonīmais autors, daudzu publikāciju autors Latvijā un Krievijā izdotajā presē, grāmatas “Latviešu skolu vēsture” materiāla sastādītājs.
“Ētiski skaidrs, nevainojami godīgs, ļoti gudrs cilvēks un arī kultureli džentelmenisks” – tā par viņu savulaik sacījis laikabiedrs Andrejs Vičs.

Ziemeļvalstu literatūras nedēļa 13.11.-17.11.2023.

Jau 25.gadu Latvijas bibliotēkās un skolās tiek atzīmēta Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa, kuras galvenais mērķis ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Šogad pasākuma tēma ir "Ziemassvētki Ziemeļvalstīs", un 13.novembris ir lielā lasīšanas diena. Šodien kopā ar PII "Bitīte" Rūķīšu grupas bērniem lasījām fragmentu no šī gada grāmatas - Astridas Lindgrēnes klasiskā darba par Emīlu, nodaļu "Kad Emīls sarīkoja lielas dzīres Kathultā un noķēra vilku bedrē komandanti". Bērniem bija iespēja uzzināt, kā notika gatavošanās Ziemassvētkiem laikā, kad dzīvoja Emīls; pateicoties Novadpētniecības nodaļas krājumam, savām acīm redzēt lietas, kas tika izmantotas mājas darbu veikšanai tad, kad nebija izgudrotas modernās tehnoloģijas, kā arī, iedvesmojoties no Emīla ģimenes vērienīgās gatavošanās svētkiem, izmēģināt savas kulinārijas prasmes un pagatavot saldu svētku gardumu.

Helovīna dienas pasākums bērniem 31.10.2023.

Oktobra pēdējo dienu pavadījām Helovīna noskaņās, kas, lai gan nav latviešu tradicionālie svētki, jau vairākus gadus tiek atzīmēti arī pie mums. Ballīte izdevās varena – ar radošu darbošanos, veidojot savu stresa bumbiņu, zīmējot ar 3D pildspalvu un karstās līmes pistoli un krāsojot; ar pašu veidotu spoku stāstu, ar skaisti apgleznotām sejiņām un tetovējumiem, kā arī spēlēm un dejošanu kopā ar Raganiņu. Fotostūrītī tapa skaisti spocīgas fotogrāfijas. Un kur nu bez saldumiem! Paldies aktīvajiem, aizrautīgajiem bērniem par interesi un jautrību! Paldies vecākiem par atbalstīšanu!

Mandalu punktošanas nodarbība 25.10.2023.

Es - krāsa - punktiņš. Punkts pie punkta, krāsa pie krāsas - un rezultātā pārsteidzoši skaista punktiņmandala, kura ļoti daudz var pastāstīt par pašu mandalas radītāju. 25.oktobrī māksliniece Inga Āriņa ievadīja radošās nodarbības apmeklētājus brīnumainajā mandalu pasaulē, sniedzot praktisku ieskatu pamatnes, krāsu un instrumentu izvēlē, pareizā punktošanas tehnikā un arī skaidrojot mandalas dziļo nozīmi sevis izzināšanā un sava "es" apzinātā veidošanā. Māksliniece darbojās divās grupās - ar bērniem un ar pieaugušajiem. Paldies māksliniecei Ingai par radošo atmosfēru un dalīšanos zināšanās! Paldies visiem pasākuma apmeklētājiem par atsaucību un uzdrīkstēšanos pamēģināt kaut ko pavisam jaunu!

Miķeļdiena 29.09.2023.

29.septembris – Miķeļdiena. Latvju dainās Miķelis saukts par labu un bagātu vīru, un saistās ar rudens ražas ienākšanos. “Rūķīši” klausījās pasaku “Sisenis un skudra”, un visi vienbalsīgi atzina, ka ir svarīgi būt čakliem, audzēt pašiem savus dārzeņus un sarūpēt krājumus ziemai.
Miķelis bibliotēkā bija izveidojis bagātīgu un daudzveidīgu ražas parādi, kuru izbaudīja arī “Rūķīši” un “Mārītes”– apskatīja, aptaustīja, pasmaržoja un pagaršoja Miķeļa sarūpētos augļus, ogas un dārzeņus. Garšoja gan saldās vīnogas, gan sīvais sīpols!

Muzikāls dzejas pasākums VSAC 21.09.2023.

"Sirds atceras, sirds līksmo pat par nieku,
Par mīļu vārdu, ja tas bijis īsts!" (K.Apškrūma)
Šodien, Dzejas mēneša ietvaros, kopā ar Aknīstes veselības un sociālās aprūpes centra iemītniekiem izstaigājām Latvijas gadalaikus, caur dzejas rindām un dziesmām izbaudot ievu un ceriņu ziedēšanu, sadzirdot sienāzi spēlējam vasarai vijoli, pamanot, ka rudens zemei uzadījis lapu apmetni un ziema ver vaļā savu balto grāmatu.

Dzejas dienu pasākums "Es = dzejnieks" 15.09. - 22.09.2023.

Dzejas mēneša ietvaros iepazīstinājām jauniešus ar dzejas brīnumaino pasauli, runājot par to, kā dzeja top, kāpēc var būt aizraujoši dzeju lasīt un ko varam gūt no tā. Lai labāk izprastu dzejas radīšanas procesu, skolēni pamēģināja uzrakstīt savu dzejoli. Kādam noderēja sagatavotie šabloni, kāds bija tik radošs, ka rakstīja pats. Rezultāts - skolēnu radītie dzejoļi - tika noformēts un izvietots bibliotēkas kāpņu telpāpriecēja bibliotēkas apmeklētājus visa mēneša garumā. 

Dzejas dienu pasākums "Dzejolim pa pēdām!" 15.09. - 22.09.2023.

Dzejoļiem nepatīk bibliotēkās.
Dzejoļiem vispār nepatīk ēkās.
Nemierā tie skrien un lēkā
Un vienmēr kaut kā pamanās
Izšmaukt ārā no grāmatām! /Arvis Viguls/
1., 2. un 3.klases skolēni un PII "Bitīte" kopā ar skolotājām pie Aknīstes vidusskolas izmukušos dzejoļus noķēra ātri vien, nozaudētos un apmaldījušos burtus salasīja un izjukušās rindas sakārtoja!

Vasaras lasīšanas veicināšanas pasākuma "Grāmatu bingo" noslēgums 21.08.2023.

Noslēdzies šīs vasaras lasīšanas veicināšanas konkurss "Grāmatu Bingo"! Priecājamies un lepojamies kopā ar 19 mazajiem lasītājiem, kuri veiksmīgi izpildīja visus konkursa nosacījumus un tika pie veicināšanas balviņām! Paldies pašiem lasītājiem un, bez šaubām, vecākiem par pamudināšanu, iedrošināšanu un aktīvu iesaisti!

Lauksaimniecības tehnikas modeļu izstādes atklāšana 11.08.2023.

Sējmašīna, kultivators, arkls, traktors... Līdz smalkākajām detaļām izstrādāti lauksaimniecības tehnikas modeļi no kartona un papīra, apbrīnojams pacietības, precizitātes un radošuma demonstrējums - tā īsumā var raksturot jaunatklātās izstādes autora darbu. Šodien izstādi atklāja pats mākslinieks - Edgars Mireks - uzskatāmi parādot to, ka patiesa interese un aizraušanās var motivēt pašmācības ceļā apgūt gan matemātiku, gan rasēšanu, gan iegūt zināšanas par tehniku. Sirsnīgs paldies izstādes autoram un aktīvajiem apmeklētājiem par nepiespiestā gaisotnē un interesantās sarunās pavadīto laiku!

Aktivitātes nometnes "Kabata" dalībniekiem 10.08.2023.

Šodien ar radošām un izzinošām aktivitātēm uzņēmām Jēkabpils novada Bērnu un jauniešu centra struktūrvienības Aknīstē nometnes "Kabata" dalībniekus. Lielā tēma mūsu aktivitātēm un sarunām bija videi draudzīga dzīvošana. Iesākumā nometnes dalībnieki apskatīja lauksaimniecības tehnikas modeļu izstādi (modeļi ir veidoti no papīra un kartona, kas ir vairākkārt izmantojams materiāls), tad komandās izspēlēja Kahoot viktorīnu, atbildot uz āķīgiem jautājumiem par vidi un tās saudzēšanu. Kad smadzeņu veiklība bija pārbaudīta, devāmies ārā pārbaudīt pirkstu veiklību - no lietotu apģērbu strēmelītēm bērni veidoja krāšņus dekorus uz sētas. Noslēgumā vienojāmies, ka ēdiens, kurš ir gan garšīgs, gan veselīgs, gan dabai draudzīgs, ir augļi, un katrs salikām savu ideālo augļu salātu kombināciju. Pēcpusdiena aizritēja jautrā, draudzīgā un aktīvā atmosfērā!

Ekskursijas pa Aknīsti gida vadībā

Aknīstes bibliotēkas Novadpētniecības nodaļa piedāvā arī gida pakalpojumu ekskursijām pa Aknīsti – tās laikā apmeklējam pazemes avotu, aplūkojam Aknīstes apbūvi – gan sakrālās celtnes, gan dzīvojamos namus. Īpaši jauka ir iespēja apskatīties un pabūt vecākajā Aknīstes ēkā. Ja atļauj laiks, tad kāpjam pa Aknīstes kalniem – redzam Aknīsti ielejā, smejamies par jautrajiem Aknīstes stāstiem un esam nopietni nopietnajos.
Laipni lūgti Aknīstē!
Tālrunis ekskursiju pieteikšanai – 26436978 (Līga).

Tikšanās ar grāmatas "Nāvi mānot" autoru Haraldu Bruņinieku 15.07.2023.

15.jūlijā, Aknīstes pilsētas svētku ietvaros, Aknīstes bibliotēka rīkoja tikšanos ar bijušo aknīstieti, vēsturnieku Haraldu Bruņinieku, grāmatas “Nāvi mānot” autoru. Grāmatā ir plašs dokumentos un tiešo dalībnieku atmiņu stāstos balstīts pētījums par Aknīstes, Susējas, Gārsenes, Biržu, Elkšņu, Saukas un Viesītes pagasta nacionālajiem partizāniem no 1944. līdz 1952.gadam.
Par tikšanās vietu tika izvēlēts Sansusī rezidenču centrs “Susēja”, kādreizējā Susējas izpildkomitejas, vēl agrāk – Susējas pagasta valdes ēka, kurai pirms 78 gadiem (1945.gada 16.jūlijā) tika rīkots mežabrāļu uzbrukums ar mērķi to pilnībā iznīcināt. Par kauju liecina vēl šobaltdien ēkas fasādē redzamās tās dienas šāviņu pēdas. Pateicība Sansusī rezidenču centram “Susēja” par viesmīlību.

"Bērnu žūrijas" noslēguma pasākums vecuma grupai 5+ 19.04.2023.

Ir noslēdzies šī gada lasīšanas veicināšanas pasākums bērniem, jauniešiem un vecākiem “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”. Vecuma grupā 5+, visčaklākie lasītāji bija PII “Bitīte” Taurenīšu un Zīļuku grupiņu bērni. Šodien jautrā un atraktīvā gaisotnē atcerējāmies visaugstāk novērtēto grāmatu varoņus. “Rijīgā čūska” izveda bērnus pa lēcienu, pietupienu, zigzagu un līkloču labirintu, “Kurmis melni baltā alā” spēļu laukumā bija paslēpis dažādas spožas un ne tik viegli atrodamas lietas. Sekojot norādēm, bērni nonāca parkā, kur uz kokiem bija paslēpušās dažādas jūtu un emociju zīmes, un veiksmīgi sasniedza galamērķi – nesen atklāto laukumu, kurā “Nepaklausīgais vectēvs” bija atstājis gan vēstuli, gan godam nopelnīto cienastu. Jautrība, smiekli, kopā būšana, smaržīgais pavasara gaiss – šī diena noteikti paliks atmiņā un motivēs piedalīties lasīšanas veicināšanas pasākumos arī nākamajā gadā!

Starptautiskā Teātra diena 27.03.2023.

Kas raksturo labu aktieri? Spēja iejusties tēlā, skaidra dikcija, prasme valdīt pār emocijām un izmantot mīmiku un ķermeņa kustību... Šodien, Starptautiskajā teātra dienā, pārliecinājāmies, ka tepat kaimiņos, Zīļuku grupā, mīt lieliski aktieri!

Informatīva nodarbība par 1949. gada 25.marta deportācijām 24.03.2023.

Šodien, 24.martā, pie mums viesos Aknīstes vidusskolas 11.klases skolēni, lai vairāk izprastu vēstures posmu, kas attiecas uz Latvijas iedzīvotāju masveida deportāciju 1949.gada 25.martā. Izmantojām savulaik deportēto aknīstiešu atmiņu stāstus, saglabājušās fotogrāfijas un priekšmetus, lai dziļāk un personiskāk sajustu tā laika traģiku. Tomēr galvenais šīs tikšanās mērķis bija - apzināties, ka augstākā vērtība ir cilvēcība un, ka cilvēcības ceļu var iet arī tad, kad šķiet, ka tā ir pazudusi pavisam.

Pasaules Ūdens diena 22.03.2023.

Katru gadu 22. martā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Ūdens diena. Ideja radās 1992. gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas Vides un attīstības konferencē Brazīlijā, Riodežaneiro. Ūdens dienas mērķis ir pievērst uzmanību ūdens resursu pieejamībai un kvalitātei un aicināt katram cilvēkam apzināties ūdens vērtību.
Kopā ar PII Bitīte "Zīļuku" un "Taurenīšu" grupu bērniem runājām par to, cik svarīgs ir ūdens, lai rastos un pastāvētu dzīvība un lai cilvēka organisms spētu labi darboties, kāpēc ir svarīgi ūdeni taupīt, pētījām ūdens īpašības, kā arī veicām eksperimentus, kuros ūdens parādīja savu brīnumaino spēku.

Muzikāls dzejas pasākums veltīts Ārijai Elksnei Aknīstes VSAC 17.03.2023.

17. martā Aknīstes veselības un aprūpes centrā notika pēcpusdiena veltīta dzejniecei Ārijai Elksnei. Aknīstes bibliotēkas bibliogrāfe Līga Jaujeniece ieskicēja personības dzīves gājumu- no bezrūpīgās bērnības, tālāk laimīgā un bezrūpīgā dzīves posma līdz skumjajam likteņa brīdim. Ingas Elksnes, Velgas Buiķes un Līgas Jaujenieces dzejas lasījumi mijās ar mūziķa Ulda Linarta un Aknīstes vokālā ansambļa “Viotonika” (vad. Viola Jasmane) dziesmām.

Digitālās pratības nodarbības pirmsskolai

Nav noslēpums, ka mūsdienās digitālās ierīces un virtuālā pasaule ir pieejama ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Šajā laikā ir ļoti svarīgi, lai bērni veidotos par atbildīgiem digitālajiem pilsoņiem, tāpēc katru nedēļu bibliotēkā viesojas PII Bitīte Taurenīšu grupas bērni, lai interesantā un bērniem saprotamā veidā runātu par digitālo pratību - mobilajām ierīcēm, internetu, drošību virtuālajā vidē. Nodarbības tiek izmantoti metodiskie materiāli no portālā www.drossinternets.lv.

Starptautiskā pasaku stāstīšanas diena

26.februārī pasaulē atzīmē Pasaku stāstīšanas dienu. Šie svētki noteikti ir pieminēšanas vērti, jo rosina vecākus veltīt nedalītu uzmanību bērniem un atgādina, ka reizēm tieši pasakas mūs mudinājušas lolot lielos dzīves sapņus un likušas ticēt labajam, kurš gūst spēku pāri ļaunajam.
Šodien Bērnu literatūras nodaļā viesojās PII "Bitīte" Zīļuku grupas bērni, lai klausītos pasaku "Zvēru karš" un pārrunātu tajā attēlotos notikumus, mācītos atbildēt uz jautājumiem un izteikt savu viedokli. Noslēgumā bērni vienojās, ka fizisks spēks nav vienīgais veids, kā būt stipram un uzvarēt un katrs izlocīja savu origami miera balodīti.

"Dzīvot mīlestībai" muzikāls dzejas pasākums veltīts Ārijai Elksnei 17.02.2023.

17.februāra pēcpusdiena Aknīstes Bērnu un Jauniešu centrā aizritēja, pieminot tautas iemīļoto dzejnieci Āriju Elksni. Skaistā un savītā dzīvesstāsta, dziesmu un dzejas kompozīcijā pasākuma apmeklētājiem bija iespēja izdzīvot to, kas dzejniecei bija svarīgs - gan viņas dzīves priekpilnos un mīlestības piepildītos mirkļus, gan pārdzīvojumus un skumjas. Pasākuma noslēgumā suminājām ilggadējo Aknīstes bibliotēkas vadītāju Marija Čūrišķe skaistajā dzīves jubilejā. Paldies sieviešu vokālajam ansamblim "Viotonika" un Uldim Linartam par sadarbību. Paldies ikvienam pasākuma apmeklētājam!

Drošāka interneta diena 08.02.2023.

Drošāka interneta diena #DID2023 arī pie mums! Kopā ar Aknīstes vidusskolas 9.klasi interaktīvā veidā aktualizējām tādas tēmas kā kibermobings, līdzsvars starp reālo un digitālo pasauli, kritiska informācijas izvērtēšana, personīgo datu nozīmīgums. Paldies klases audzinātājai Inetai par veltīto laiku un jauniešiem par ieinteresētību, iesaistīšanos un līdzdalību!

Meteņdiena 06.02.2023.

Šodien atzīmējām Meteņdienu – latviešu gadskārtu svētkus, kas sola beigas ziemas bargajam salam un ļauj iztēloties gaisā pavasara smaržas. Saskaņā ar ticējumiem, Meteņdienā daudz jāēd, jādejo un nedrīkst skopoties. Tāpat, noteikti jādodas ciemos un jāveic dažādas jautras izdarības, lai piesauktu veiksmi un izdošanos. Aknīstes bibliotēkā kopā ar ciemiņiem no PII Bitīte “Zīļuku” un “Taurenīšu” grupiņām, darījām visu, lai gads būtu bagāts, auglīgs un veiksmīgs un no Meteņa saņēmām sudraba pogas. Metenis atkal ir devies gulēt, bet mēs esam soli tuvāk pavasarim!

"Sienas segas un latviskums" 17.01.-18.01.2023.

17.janvāra pēcpusdiena bibliotēkā bija piepildīta ar pārdomām – kas ir un kas nav latvisks, kā no jauna kaut ko radīt, lai tas pēc gadiem tiktu asociēts ar latviskumu? Pārdomu pamatā bija dažādos laika periodos Aknīstē vai tās tuvumā tapušu sienas segu izstāde, kā arī tehnisko rakstu paraugi. Papildus izskanēja stāstījums par rokdarbu dizainu no 1896.gada, kad notika pirmā Latviešu Etnogrāfijas izstāde, līdz 20.gs.30.gadiem, kad jau bija izstrādājies vizuāli atšķirīgs ornamentējums, ko sabiedrība asociēja ar latvisko. Kā sabiedrībā tika pieņemtas izmaiņas? Kādi bija komentāri par jaunienākušo latviskumu? Šādā aspektā palūkojāmies uz mūsu pašu pusē tapušajiem rokdarbiem. 18.janvārī, kopā ar Aknīstes vidusskolas 8.klasi turpinājām vakar pieaugušo pasākumā uzsākto sarunu par latviskumu un latvisko izjūtu, raugoties uz Aknīstes pusē tapušo sienas segu kolekciju. Secinājums ir viens – nav nozīmes cilvēka gadu skaitam, savas tautas skaistuma izpratne mums visiem ir līdzīga.